Handras_modif.

Divat lett utálni az elektromos autósokat

Horváth András, a közösségi médiában csak Handras, Magyarország egyik legismertebb elektromos autó szakértője. Nem szereti, ha így nevezik, de azt sem, ha influenszerként hivatkoznak rá. A YouTube csatornáján mégis emberek százezreit ösztönzi a megújuló energiák használatára és az elektromos autók szeretetére.  Az Egzaktnak adott interjújában atomenergiáról, autómentes városokról és az akkumulátorgyárakról is kérdeztük.

Nyitottak az emberek Magyarországon az elektromos autózásra?

Sokan igen, azok, akik szeretik a videóimat és azt gondolják, amit én is, hogy ez alapvetően egy tök jó dolog. Azok választanak elektromos autót, akiknek hozzám hasonlóan elegük van a füstből és a szmogból. Az ismerőseim, akik villanyautóra váltottak, mind elégedettek. Otthon tudják tölteni, még akár 220-as töltőről is. Viszont a globális harcot szerintem már elbukta az emberiség. Nagyon sokan hiszik úgy, hogy a klímaváltozás nem is létezik, ezért az elektromos autók gyártására csak lobbiként tekintenek és úgy gondolják, hogy mindez csak a pénz miatt van. Én alapvetően azon dolgozom, hogy a városokban csak elektromos autók legyenek, és tiszta levegő.

2018-ban kezdtem el foglalkozni az elektromos autózással és akkor még sokkal nyitottabbak, lelkesebbek voltak az emberek, mint most. Divat lett utálni az elektromos autókat, a médiában terjedő tévhitek miatt. Az emberek amúgy is általában félnek azoktól a dolgoktól, amiket nem értenek, de sajnos az irigység is közrejátszik. Én számtalanszor megkaptam, hogy csak azok tudnak elektromos autót venni, akik gazdagok, ráadásul ezek az emberek még ingyen is tudják tölteni az elektromos autóikat stb. Ezek az állítások természetesen, így nem igazak. Rengeteg ártalmas dolog kering a közösségi médiában, ami ellenérzéseket gerjeszt. De ez nem csak Magyarországon van így. Pont nemrég készítettem egy videót arról, hogy Amerikában elvágják a Tesla Supercharger-ek kábeleit és egy mozgalom is létrejött azért, hogy gyűlöletet szítson az elektromos autók és a Teslák ellen. Azért az még idetartozik, hogy a Teslák iránti ellenérzések sokban köszönhetőek Elon Musk megosztó személyének, de mindent összevetve most rosszabb a helyzet mint 2018-ban volt.

Ennek ellenére érzékelt bármiféle pozitív fejlődést az évek alatt?

Az elektromos autók eladása nő, tehát alapvetően ez jó. Most Magyarországon idén 7500 autót adtak el az első negyedévben, ami tavaly az egész éves eladás jelentette. Ez főleg azért is van, mert az elmúlt hat évben rengeteg új e-autó került a piacra és csökkentek is az árak. 2018-ban még csak pár gyártó árult elektromos modelleket, a Nissan, BMW meg a Tesla; és akkor jöttek a méregdrága luxusautók, mint például az Audi etron-ok. Mostanra viszont már az összes gyártó beszállt az elektromos modellek gyártásába, mindenki tolja az elektromos autókat, a Tesla is olcsóbb lett, tehát reálértéken szerintem most sokkal-sokkal olcsóbb, 30-40%-a mint mondjuk 2018-ban.

Sok összeesküvés-elmélet kering arról, hogy szennyezőbbek az elektromos autók, mint a benzinesek, mi az igazság ezekkel kapcsolatban?

Az tény, hogy maga a gyártás jelenleg másfélszer annyi széndioxid kibocsátással jár, mint egy benzines vagy dízel autónál, viszont egy elektromos autó élete során feleannyit sem szennyez. Hosszú távon ugyanis, ahogy használják „visszahozza a felvett széndioxid előleget”. Magyarországon ez 70 000 km megtétele után történik meg. Norvégiában ez 30 000 km-en már megvalósul, de például Lengyelországban soha, mert ott főleg szénerőművekkel termelik az áramot. Van széndioxid kibocsátása a napelemnek is és a szélérőműnek is, de jóval kevesebb mint a szénnek. Jelenleg a Földön az emberiség legtisztább energiája az atomenergia, ez egy szimpla tény. Az atomnak is van széndioxid kibocsátása, de elenyésző mértékű a szénhez képest. Összehasonlításképpen: 1000 gramm/Kw óra, ha szénnel termeljük az áramot, de ha atomerőművel, akkor csak 14 gramm/Kw óráról beszélünk. Évente milliók halnak meg, mert konkrétan a földből kibányászott olajat égetjük bele a levegőbe, iszonyú mennyiségű szmogot termelve ezáltal.

Az atomenergia ellen azzal szoktak érvelni, hogy veszélyes, ráadásul az általa keletkezett hulladék is sugároz. Erről mit gondol?

Hangsúlyozom, évente milliók halnak meg bizonyítottan a széndioxid kibocsátás miatt. A városokban többmillió ember használ autót, amelyek ott pöfögnek és okozzák az asztmás és a légúti megbetegedéseket. Értem, hogy például Németországban nem akarják, hogy egy Fukoshimához hasonló atomkatasztrófa náluk is bekövetkezzen. Viszont egyre több helyen dolgoznak azon, hogy az atomerőművekben keletkezett veszélyes hulladékot egyre olcsóbban lehessen elásni. Talán furcsán hangzik, de atomkatasztrófában 10-20 000 ember halt meg összesen, azokat is beleértve, akik nem közvetlenül, hanem a sugárzás miatt betegetek meg, míg a szmog okozta légúti megbetegedésekben milliók. 

Előre tudom, hogy sokan lesznek azok, akik miközben ezeket a sorokat olvassák, azt gondolják majd, hogy dehát a mostani dízelek azok „kristálytiszta hegyilevegőt” eregetnek ki, mert az Euro 6-os környezetvédelmi besorolás már annyira tiszta, jó a szűrő rendszer stb. Ezzel csak az a probléma, hogy a szűrők már rég a kukában lesznek, mire ezek az autók elérik a 10. életévüket, mert nem fogja megérni a karbantartásuk. Minden ki lesz iktatva belőlük, katalizátoruk sem lesz, és pont olyan füstokádóak lesznek, mint a veterán hipó-szagú dízelek, amiket mindenki utál.

A You Tube csatornájával már régóta neveli, informálja az elektromos autók mellett környezettudatosságra is a követőit. Mit gondol, mégis hogyan lehetne az embereknek hatékonyan megtanítani, hogy figyeljenek a környezetükre?

A környezettudatosságra való nevelést már gyerekkorban, az iskolákban kéne elkezdeni. Annyi felesleges dolgot tanítanak a mai gyerekeknek, amire soha nem lesz szükségük. Nem emlékszem, hogy annak idején környezetismeretórán hallottam volna környezetvédelemről. A szüleimtől tanultam, hogy ne szemeteljek az utcán, meg hogy kapcsoljam le a villanyt, mert az pénzbe kerül és ne égessem feleslegesen, mert az energiát fogyaszt. Én akkor ezt megtanultam és megfigyelem magamon, hogy ötven éves fejjel sem pazarlom feleslegesen.

Általában a tudatosságra való nevelést kéne már gyerekkorban elkezdeni, mert az is nagy probléma, hogy a magyaroknak nincs pénzügyi kultúrájuk sem. Nem tanulták meg beosztani a pénzüket, mert hát ilyesmiről sem hallunk az iskolában, pedig ezek lennének a legfontosabb dolgok, nem a Pitagorasz-tétel, mert arra az életben nem lesz szükség. Az, hogy hogyan tudod kiszámolni mi éri meg és mi nem, vagy hogyan fektess be, hogyan tartalékolj és gondolkozz előre, ez egy tudatosságot ad, ami úgy gondolom összefügg a környezettudatossággal is.

Az életével is példát mutat: ökoházban él, napelemmel tölti az autóját. Mit gondol, az átlagember számára mikor lesz ez elérhető? 

Arról, hogy mikor lesz ez az átlag számára elérhető, a politikusainkat kellene megkérdezni, akik az országot vezetik, mert nagyon szomorú az a tény, hogy csak Bulgáriában rosszabb az életszínvonal egész Európában, mint nálunk.

Én azért dolgozom, azt szeretném elérni, hogy az, aki megteheti, hogy autót vesz, az elektromosat válasszon és ne egy benzinest vagy dízelt. Hogy legalább ők, akik megengedhetik maguknak, legyenek környezettudatosabbak. Már hosszú távolságokra is jól használhatók a villanyautók. Én külföldre is azzal megyek, mert már a töltési idő is egyre rövidebb.

Jelen pillanatban a házak akkumulátorai még drágák, viszont a jó hír az, hogy egyre olcsóbbak lesznek, mert jönnek a nátriumos akkumulátorok, amikhez gyakorlatilag csak só kell, és ezek már egyáltalán nem lesznek környezet szennyezőek vagy gyúlékonyak, csak nehezek és nagyon nagyok.

Fontosnak tartja, hogy hazánkban is környezetvédelmi normaszigoritásokat vezessenek be, ezzel is ösztönözve az embereket a környezettudatosságra?

Igen. Szerintem az egész világon ezt kéne csinálni. A norvégoknál ezt jól kitalálták, pedig lehet mondani, hogy ők az olajfúrásból élnek, csak náluk zöldítésre költik az ebből befolyó összegeket. Ott azt mondták, vehetsz nyugodtan 4-5-6000 köbcentis v8-ast meg benzin temetőt meg bármit, semmi probléma, de fizess 100% plusz büntető adót. Arányosan, minél nagyobb autót veszel, úgy fizetsz annyival többet. Ezért is jobban megéri elektromos autót venni. 

Sajnos a jelenlegi vezetőinket nem nagyon érdekli a környezetvédelem. Az a klímavédelem, ami ma Magyarországon létre tud jönni, mind Európai Uniós támogatásoknak köszönhetően valósul meg, mert az unió megköveteli, hogy a „zöldpénzt”, amit küldenek napelemre, szélre fordítsuk, de körülbelül tizenöt éve nincsenek szélerőmű építések Magyarországon. Nagyon tetszett, hogy például Németországban azt mondta a kormányzat, hogy kedves nép, szeretnénk, hogy tisztább legyen a levegő, ne legyen szén-dioxid kibocsátás, ezért most az kéne, hogy drágább legyen az áram, hajlandóak vagytok- e ezt bevállalni? És a nép azt mondta, hogy igen. Nálunk ez elképzelhetetlen lenne. Itthon azt mondanák: rohadjon meg az összes sötétzöld, miért fizessek én többet? Idehaza, mi onnan indulunk ki, hogy ez az egész hülyeség, nincs is társadalmi felelősségvállalás. A németek lehet, hogy hibás döntéseket hoztak az atompolitikájukkal, de legalább jót akarnak, közösen tenni azért, hogy jobb legyen a levegő. 

Hogyan fogja befolyásolni az olcsó kínai elektromos autók betörése az európai piacot?

A kínaiak nem adják olcsón az autókat Európában és azt gondolom, hogy ez még sokáig így is lesz. Az jó lenne, hogyha lennének kínai elektromos autók, viszont ez tönkreteszi az európai autóipart. Tehát, hogy ha választanom kell az olcsó kínai autók betörése és aközött, hogy megmaradjon-e az európai autóipar drágábbnak, akkor az utóbbit választanám, mert 13 millió embernek ad munkát. Eddig Kína volt az „összeszerelő üzem” és az teljesen rendben volt, hogy mondjuk a német autóipar bevételeinek a majdnem felét már Kínából szerezte és most, hogyha a kínaiak szeretnék ugyanazt csinálni, akkor meg itt hüppögünk, hogy hát ez milyen szemétség, pedig ezt csak úgy hívják, hogy piac. Viszont szinte még semmit sem tudunk ezekről a kínai modellekről. Azt, hogy megbízhatóak lesznek-e hosszú távon, hogyan lehet őket szervizelni, hogy ellopják-e az adatainkat. Lehet 20 év múlva az fog történni, mint a koreai autógyártókkal, akiknek most 8-9%-os piaci részesedésük van Európában. De azt nem tudom, hogy egy európai prémiummárkából, mint mondjuk a Ferrari, mikor fog átülni valaki egy kínai luxusautóba. Szerintem nagyon-nagyon sokára. Azt jobban el tudom képzelni, hogy egy Volkswagen Golfból beül valaki egy BYD Seal-be. Viszont ez jót is tehet majd a piaci versenynek, mert fejlesztésre kényszeríti az európai gyártókat, amivel meg mi járhatunk jól, vásárlók. 

Mi a véleménye a klíma aktivistákról? Használnak vagy inkább ártanak a zöld ügyeknek?

Megkaptam már én is, hogy többet ártok, mint amit használok, nem értettem vele egyet, nem emlékszem mi volt a konkrét sztori. Pedig én aztán tényleg igyekszem kétoldalról megvizsgálni mindent, mert szerintem semmi sem csak fekete vagy fehér, az igazság valahol középen van. Ugyan ez a helyzet az ökoharcosokkal is. Szerintem a klímaaktivizmus alapvetően egy jó ügyről szól, arról, hogy legyen tisztább a környezet. Greta Thunberg Budapesten rendezett demonstrációján tizenéves kissrácok jöttek oda hozzám, akik közül az egyik azzal büszkélkedett, hogy teljesen újrahasznosított anyagból készült a hátizsákja. Ezek a gyerekek amikor felnőnek biztos, hogy nem dízel autót fognak venni – ha egyáltalán vesznek -, biztos, hogy ha lesz házuk, akkor az napelemmel fog üzemelni, biztos, hogy nem fogják eldobni a szemetet az utcán, biztos, hogy nem fogják kiönteni a fáradt olajat a folyóba, nem fogják kivágni a szemetet a patak szélére, – ahogyan itt Csobánkán sokszor látni. Meg azt is, hogy a kidobott hűtőszekrény ott van az erdőben. Azért nagyon jók ezek a megmozdulások, mert összehoznak ilyen szellemiségű embereket és egyre erősebbé kovácsolják őket.

Az akkumulátorgyárakkal kapcsolatban mi a véleménye? Nemrég videót is készített ebben a témában.

Nagyon nehéz belelátni abba, hogy mennyire veszélyes egy akkumulátorgyár. A festékgyár is az és az olajfinomító is az, mert ha egy kémiai anyag szagát lehet érezni, akkor az ott van a levegőben, és belélegezzük. Százhalombattán és Tökölön konkrétan ez van az olajfinomító miatt. Tehát, ha választanom kellene, hogy egy akkumulátorgyár vagy egy olajfinomító mellett lakjak-e, akkor milliószor is az akkugyárat választanám. A most Debrecenben épülő gyárral is inkább az a nagyobb probléma, hogy miből fogják majd ellátni árammal, mert rengeteg energia kell az üzemeltetéséhez. Viszont ez lehetne zöld energia is, mint például napelem, atom vagy szél. Ami azt jelenti, hogy lehet tisztább az akkumulátorok gyártása.

Az autómentes város koncepciójában lát bármiféle realitást?

Én introvertált emberként gyűlölőm a tömegközlekedést. Gyűlölöm, ha a mellettem álló hozzám ér, köhög, beleliheg a nyakamba.

Azt kell megérteni, hogy emberek vagyunk és mindig jobbat akarunk, szeretjük a kényelmet és az autó az ilyen. Kicsit luxus is, mert úgy érzed, hogy azért dolgozol rohadt sokat, hogy megtehesd azt, hogy ne a villamosmegállóban fagyoskodj, vagy loholj a busz után. Az autó az szabadság.

A jövő egyébként inkább az lesz, hogy nem kell majd bemenni a városokba, mert ha be kell menni, akkor mindig lesz nagyon-nagyon sok ember, aki nem akar majd beszállni egy csomó másik ember közé, mint én is, aki inkább ül a dugóban, autóban, kétszer annyit, minthogy tömegközlekedjen.

Ettől függetlenül, igen, azt gondolom, hogy a városok tömegközlekedését fejleszteni kell, és Budapesten az ötödik kerületbe ne mehessen be autó, akár legyen az egész tele ültetve fákkal, ahogy külföldön is látunk ilyet.

De ott van például Kína, Sanghaj. Kaptam egy érdekes videót az egyik nézőmtől, aki Sanghaj közepén áll és mennek körülötte robogók, autók, és először nem érteni miért furcsa a felvétel. Csönd van egy 30 milliós városban. Azért, mert elektromos robogókkal és autókkal közlekednek. Én pont ezért dolgozom. És ha van is dugó, akkor nem áll a szmog, nem pufogják az autók a szennyet, nincs zajszennyezés. Ha ez bármilyen szinten megvalósul Magyarországon én egy boldog ember leszek és azt tudom mondani, hogy megérte!

Kiemelt képünkön Horváth András. A szerző saját fotója.

Megosztás