Manus, Kína új önjáró mesterséges intelligenciája

Szerző: Kárpáti László Közzétéve:

Egy mesterséges intelligencia, amely nemcsak válaszol, hanem önállóan véghezviszi a feladatokat, mindezt emberi beavatkozás nélkül. A Manus Kína legújabb mesterséges intelligencia fejlesztése pontosan ezt ígéri. De vajon valóban forradalmi áttörésről van szó, vagy csak egy újabb technológiai vízióról?

A program, amely saját magát is ellenőrzi

A Manus AI a fejlesztők szerint abban különbözik a többi jelenleg a piacon elérhető mesterséges intelligenciától (MI), hogy nem pusztán kész válaszokat ad a neki feltett kérdésekre, hanem a teljes folyamatot képes az elejétől a végéig megtervezni, lefolytatni, miközben minden egyes lépést ellenőriz, és ha kell, módosítja azt bármelyik ponton. 

Vagyis nem szükséges a folyamatos emberi kontroll, de még a felhasználói jelenlét sem, mivel elegendő, ha a felhasználó megfogalmazza a kérését, elindítja a programot és a mesterséges intelligencia elvégzi a munka többi részét.

A rendszer működését három fő egység biztosítja: a tervező ügynök a tervezési szakaszban kielemzi az általunk megadott feladatot, majd részfeladatokra bontja. Ezt követően a végrehajtó ügynök önállóan kiválasztja a feladat elvégzésére legalkalmasabb AI-modellt, amely elvégzi a rábízott utasítást. Végül az ellenőrző ügynök átnézi az addig elkészült eredményeket, miközben ellenőrzi azok pontosságát és megbízhatóságát. Szükség esetén pedig kérés nélkül azonnal korrigálja az eredményeket.

Milyen feladatokra képes?

A Manus AI szolgáltatásában többet nyújt, mint az eddig megismert mesterséges intelligenciák, amely valójában egy úgynevezett általános AI ügynök (AI agent), amely számos különböző feladatot képes végrehajtani.

• Tőzsdei és pénzügyi elemzések: Önállóan összegyűjti a piacról elérhető adatokat, elemzi a híreket és gazdasági mutatókat, majd vizualizálja azokat. Egy demó során például a Tesla bevételeit és gyártási költségeit elemezte, majd előrejelzéseket készített.

• Munkaerőpiaci trendek elemzése és toborzás: AI-alapú önéletrajz-elemzés, jelöltek rangsorolása és munkaerőpiaci előrejelzések készítésére is alkalmas.

• Utazásszervezés: Egy teljes japán körutat tervezett meg repülőjegyekkel, szállásokkal, helyi programokkal és egyedi útikönyvvel.

• Oktatás és tartalomgenerálás: Interaktív kurzusokat, tananyagokat és teszteket képes létrehozni.

Miben más, mint a nyugati AI-modellek?

A Manus AI legnagyobb jelenlegi versenytársai, amelyek más-más erősségekkel rendelkeznek:

ChatGPT (OpenAI) az egyik legismertebb nyelvi modell, amely kiemelkedő szöveggenerálási és kreatív írási képességekkel rendelkezik. Bár interaktív módon működik és képes hosszú beszélgetéseket fenntartani, nem egy teljesen autonóm rendszer, mivel folyamatos emberi inputra van szüksége.

Google Gemini a Google legújabb AI-rendszere, amely integrálja a keresőmotorok és a generatív AI erejét. Noha fejlett a multimodális tartalomfeldolgozásban, nem rendelkezik teljes autonómiával, és inkább az emberi beavatkozást támogató eszközként működik.

Claude AI (Anthropic) az egyik legfejlettebb nyelvi modell, amely hosszabb kontextusokat képes feldolgozni, és erősebb a logikai érvelésben, mint versenytársai. Viszont nem autonóm ügynök, így mindig szüksége van emberi inputra, és nem képes komplex feladatok végrehajtására.

Perplexity AI egy AI-alapú keresőmotor, amely valós idejű információkeresést és összefoglalást biztosít. Kiválóan alkalmas gyors tényellenőrzésre, de nem egy döntéshozó AI, mint a Manus, így elsősorban információgyűjtésre használható.

DeepSeek AI az egyik legerősebb kínai nyelvi modell, amely az OpenAI kihívójaként határozta meg magát. Fejlett adatelemző képességekkel rendelkezik, de nem teljesen autonóm, és főleg az ázsiai piacra optimalizálták. Emellett hajlamos bizonyos „kényelmetlen kérdések” esetén kitérő válaszokat adni, vagy nincs megfelelő válasza. Például ilyen a Tienanmen téri vérengzéssel kapcsolatos kérdés. 

Noha a fenti modellek az elmúlt időszak alatt hatalmas fejlődésen mentek keresztül, továbbra is általában iteratív működésűek, vagyis folyamatos emberi beavatkozást igényelnek. A Manus AI ezzel szemben teljesen proaktív módon működik: nemcsak válaszokat ad a feltett kérdésre, hanem önállóan el is végzi a rábízott feladatokat.

A cég honlapján szereplő videóban például egy felhasználó lakást keres New Yorkban, amire válaszul a Manus AI nemcsak a szóba jöhető ingatlanokat listázta ki, hanem összeveti a bérleti díjakat, vizsgálja a környék bűnözési statisztikáját, az iskolák minősítését és a közlekedési lehetőségeket, majd egy kész listát kínál. Mindezt anélkül, hogy részletes keresési feltételeket kapott volna.

A GAIA benchmark tesztjei szerint a Manus AI több szempontból is felülmúlja az OpenAI által fejlesztett ChatGPT „Deep Research” modelljét, különösen a többlépcsős feladatkezelésben és az adaptivitásban. Az értékeléseknél figyelembe veszik, hogy az adott modell milyen szintű feladatkomplexitást képes hatékonyan kezelni, mennyire bonyolult kihívásokkal tud megbirkózni, mekkora a modell adatfeldolgozó-képessége, milyen pontossággal tevékenykedik,  illetve milyen hibaarányt vonultat fel, mire a végső eredményig eljut.

Adatvédelmi aggályok és kockázatok

A Manus AI teljes mértékben felhőalapú, ami azt jelenti, hogy a felhasználók adatait nem a saját eszközeiken, hanem külső szervereken tárolják. Bár a fejlesztők állítása szerint titkosított módon kezelik az adatokat, azonban nem teljesen átlátható, hogy milyen adatokat tárolnak, hol és mennyi ideig. A kínai AI-piacra tekintve ezért felmerül a kérdés, hogy mennyire ellenőrizhető és átlátható egy ilyen rendszer? Korábban több AI-alapú szolgáltatás is botrányba keveredett az adatkezelési gyakorlatai miatt, mint a TikTok vagy a DeepSeek nevű kínai keresőmotor. Emiatt is érdemes kiemelt figyelemmel kísérni, hogy a Manus AI milyen biztonsági garanciákat ad.

Valódi áttörés vagy jól felépített hájp?

Noha a Manus AI honlapján megtekinthető három lehetséges témakör (állásra jelentkezők önéletrajzának az átnézése, ingatlanvásárlás megadott feltételek alapján, részvényárak változásának az elemzése) feldolgozása igen impozánsra sikerült, egyelőre a rendszer messze nem tökéletes, és több olyan pontja is van, ahol még csiszolásra szorul. Az igazán nagy kérdés persze az, hogy a Manus AI a jövőben képes lesz-e kiváltani az emberi beavatkozást olyan feladatokban, amelyek jelenleg még egyértelműen emberi döntéshozatalt igényelnek. 

A cég honlapján elérhető adatok alapján a Manus AI hivatalosan 2025 május 12-től elérhető a nyilvánosság számára, ráadásul a kezdeti elvégzett feladatok listája mára jelentősen kibővült. Az elvégzett feladatokról készült videókon keresztül a még nem regisztrált (vendég) felhasználók is képet kaphatnak arról, hogy mire lehet képes ez a fajta kínai AI ügynök, noha a teljes élmény megtapasztalásához regisztrációra és előfizetésre van szükség. 

A mesterséges intelligenciák nemcsak rohamosan, hanem egymással párhuzamosan fejlődnek, miközben folyamatosan beszivárognak a hétköznapi életünk minden területére. Ez az egészséges versenyhelyzet pedig egyértelműen azt eredményezi, hogy a technológia előretörésével előbb-utóbb megszületnek azok a mesterséges intelligenciával vezérelt programok, amelyek képesek lesznek pusztán néhány utasítás alapján tetszőleges feladatot elvégezni. Ennek a folyamatnak lehet az egyik lépcsőfoka a Manus AI, azaz első lépés afelé, hogy az emberi munka és a mesterséges intelligencia közötti határ egyre jobban elmosódjon.

A felhasznált fotók AI által generált illusztrációk.


Kárpáti László

Újságíró, a Kaleidoszkóp irodalmi és kulturális folyóirat rovatvezetője. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége tagja. Angoltanár, korábban gyermekvédelmi gyámként is tevékenykedett. Doktorjelölt, szabadúszó fordító, tolmács, lektor. Rendszeresen jelennek meg tudományos cikkei és novellái.